DSC_0516

Kinezjotaping – trend czy skuteczne leczenie? -wywiad z doktor Tetianą Jakimiec

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Tetiana Jakimiec jest informoterapeutką, naturopatą, lekarzem neurologiem, homeopatą, specjalistką medycyny chińskiej. Urodziła się na Ukrainie w lekarskiej rodzinie i od najmłodszych lat interesowała się medycyną. Obecnie liczne studia, kursy, praktyki a przede wszystkim ogromna wiedza i doświadczenie powodują, że skutecznie pomaga ludziom.

Dziś mamy przyjemność rozmawiać z Panią Doktor. Jaki ma pogląd na kinezjotaping? Czy uważa go jedynie za modny, współczesny trend, czy też za skuteczne i fachowe leczenie?

 

Redakcja: Wiemy, że zapoznała się Pani bardzo dokładnie z kinezjotapingiem i jest Pani w tej dziedzinie profesjonalistą. Czym właściwie jest i na czym polega owa metoda?

Tetiana Jakimiec: Kinezjotaping określić można jako jedną z metod tapingu. Wywodzi się z Japonii, gdzie metodę opracował latach 70. XX wieku japoński fizjoterapeuta, dr. Kenso Kase. i jest techniką całkowicie naturalną. Polega na oddziaływaniu na receptory skóry oraz mięśni. Ma to miejsce przez oklejanie pewnych fragmentów ciała specjalnymi plastrami, cechującymi się falowaną powierzchnią, świetnie oddziałującymi na ciało.

Chcę podkreślić, że jest to metoda terapeutyczna stosowana w fizjoterapii. Nie ma w sobie żadnych elementów magii, oszustwa,  nie jest to psychoterapia za pomocą  kolorów, dlatego też jedynie profesjonalista z certyfikatem może wykonywać ją w sposób, aby przyniosła prawidłowe skutki i ulgę. Aby Kinezjotaping nie przyniósł odwrotnych efektów, aniżeli oczekiwane, lekarz potrzebuje ogromnej wiedzy o mięśniach, ponieważ kluczem jest właściwe zaaplikowanie plastrów Kinesio Tex Gold na skórę. W czasie naklejania plastrów bierze się bowiem pod uwagę, gdzie jest początek mięśni,  (przyczep proksymalny), a gdzie koniec (przyczep dystalny). Pod uwagę wziąć należy również funkcje danego mięśnia.

Redakcja: Pani Tetiano, czy Kinezjotaping jest metodą popularną? Jakie są jej efekty?

Tetiana Jakimiec: Obecnie Kinezjotaping jest bardzo powszechną metodą leczenia. Terapię stosuje się w czasie leczenia liczby schorzeń i urazów narządu ruchu. Najpopularniejsza jest w Japonii, USA, Azji, wielu krajach Europy, zaś wzrost zainteresowaniem nią obserwuje się również w Polsce.

Prawidłowe zastosowanie plastrów przynosi bardzo wiele, pozytywnych efektów. Warto wymienić:

 • działanie przeciwbólowe
 • działanie przeciwobrzękowe
 • działanie wspomagające pracę mięśnia,
 • działanie rozluźniające,
 • plastry poprawiają krążenie krwi, stan skóry i przemianę materii,
 • stabilizacja stawów

 

Redakcja: W jaki sposób działa cały mechanizm aplikacji?

Tetiana Jakimiec: Naklejony na skórę Kinesio Tex Gold delikatnie ją napina, unosi, a tym samym zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami. Dzięki temu zmniejsza się odczuwanie bólu, łatwiej ustępują podskórne krwiaki, stany zapalne. Oprócz tego sprawniej działa układ limfatyczny oraz krwionośny, a zakres ruchu mięśni staje się większy. Oczywiście, podkreślam, iż ta metoda nie wyklucza zastosowania terapii manualnej. Przeciwnie jest świetnym wsparciem dla niej, bowiem wydłuża efekty po masażu i prace fizjoterapeuty.

Redakcja: Jakie techniki może Pani zaproponować w kinezjotaping i w jakich przypadkach są one najbardziej skuteczne?

Tetiana Jakimiec: Najczęściej stosuję technikę mięśniową. Zastosowanie plastrów ma tutaj na celu rozluźnienie nadwyrężonych mięśni, odciążenie ich i znormalizowanie napięcia. Oczywiście często wykonuję w tamach zabiegu także, technikę więzadłowo -ścięgnową, powięziową, przestrzenną czy też limfatyczną.

Uważam, że pomimo faktu, że metoda jest stosunkowo nowa i wciąż trwają nad nią badania ma świetny wpływ na ciało, a dodatkowo jest wygodna i nie ingeruje w wysokim stopniu w codzienne funkcjonowanie pacjenta.

W codziennej praktyce lekarskiej eliminując między innymi:

 • ból (pourazowy, kręgosłupa, bóle reumatyczne, bóle po operacjach, ból kolan, w stanach po zwichnięciach i skręceniach oraz w dolegliwościach ze strony ścięgna Achillesa.
 • Nadwyrężone i napięte mięśnie, ponieważ Kinesio Tex Gold rozluźniają je i normalizują ich napięcie.
 • Zapobieganie kontuzjom gdyż ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy. Obserwuję lepszą stabilizację, koordynację i nieocenioną pomoc w trakcie treningu moich pacjentów.
 • Skurcze mięśni ponieważ plastry pomagają sportowcom na przykład w czasie rozgrzewki, ale także przynoszą ulgę osobom, które mają problemy ze skurczem łydek w czasie snu.
 • Korekcja wad postawy np. skolioza.

 

Redakcja: Ciekawi nas czy plaster ma w sobie jakieś substancje, czy jest „czymś” nasączony?

Tetiana Jakimiec: Absolutnie nie. Plaster nie ma w sobie żadnych substancji, a tym bardziej substancji szkodliwych, które mogłyby oddziaływać negatywnie na nasze zdrowie. Tym samym jest on w pełni bezpieczny, może być stosowany zarówno u dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych.

 DSC_0515

Redakcja: Serdecznie dziękujemy doktor Tetianie Jakimiec za rozmowę. Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące kinezjotapingu Pani Tatiana z całą pewnością udzieli szczegółowych odpowiedzi.

Zapraszamy do Gabinetu Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec. 

doktor tetiana jakimiec

2 comments on “Kinezjotaping – trend czy skuteczne leczenie? -wywiad z doktor Tetianą Jakimiec

 1. To żaden trend…metoda znana w azji od wielu lat. Stosowana i efektowana. w PL mało znana ale my jesteśmy sto lat za murzynami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.