orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca i ich właściwości

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Orzechy to przysmak nie tylko bardzo lubiany, ale i dość kontrowersyjny. Sięgamy po nie chętnie, nie potrafimy jednak zapomnieć o tym, że charakteryzuje je nie tylko znakomity smak, ale i kaloryczność. Czy zatem warto je jeść? Odpowiedź na tak postawione pytanie musi być twierdząca, jeśli zaś poszukujemy orzechów naprawdę zdrowych, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na orzechy nerkowca.

Orzechy nerkowca – najważniejsze informacje

Nerkowiec zachodni, z którego pochodzą dobrze nam znane owoce nerkowca, jest drzewem z rodziny nanerczowatych i pierwotnie występował przede wszystkim na tropikalnych obszarach Ameryki Południowej. Orzechy nerkowca (ich nazwa nie jest przypadkowa, ich wygląd może bowiem budzić skojarzenie z ludzką nerką) można jednak spotkać również w Azji i Afryce Środkowej, choć to właśnie odmiana brazylijska jest wysoko ceniona za swój słodki smak i spore rozmiary.

Czy można schudnąć dzięki orzechom nerkowca?

Osoby odchudzające się stronią od orzechów, a choć orzechy nerkowca są zaliczane do tych, które nie są kaloryczne, w ich stu gramach znajduje się około 550 kalorii, co nadal jest ilością znaczącą. Nie oznacza to jednak, że należy zapomnieć o ich istnieniu. Naukowcy już od dawna badają wpływ orzechów na ludzki organizm i nie mają wątpliwości, że nawet ich garść może zminimalizować uczucie głodu. Orzechy nerkowca przyczyniają się również do tego, że w organizmie zajadającej się nimi osoby podnosi się poziom serotoniny. Przyczynia się to do zmniejszenia apetytu i poprawy nastroju, a tak jedno, jak i drugie jest wskazane podczas odchudzania.

Orzechy nerkowca na cukrzycę

Niski indeks glikemiczny sprawia, że orzechy nerkowca są produktami spożywczymi, po które bez większych obaw mogą sięgać diabetycy. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale jedyna dobra wiadomość, jaką mogą usłyszeć cukrzycy i osoby zagrożone tą chorobą. Okazuje się, że wyciąg, który można uzyskać z orzechów nerkowca jest w stanie stymulować proces wchłaniania glukozy, do którego dochodzi w komórkach mięśni. Dzięki temu rośnie wrażliwość tkanek na insulinę, co może przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy typu II/

Nie tylko zdrowie – orzechy nerkowca dla urody

Gdy przeanalizujemy skład orzechów nerkowca, z pewnością zwrócimy uwagę na bogactwo cynku i selenu. Nie są to wcale składniki przypadkowe skoro właśnie ich niedobory w naszym organizmie przyczyniają się do tego, że tak trudno jest nam cieszyć się ze zdrowych, lśniących włosów i paznokci, które nie maja tendencji do łamania się.

Nerkowiec na nerwy

Niektóre właściwości orzechów nerkowca potrafią zaskoczyć nawet naukowców zajmujących się ich badaniem. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy badamy wpływ, jakie mają one na układ nerwowy. Nie powinno to jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że orzechy nerkowca są cennym źródłem niacyny. Ta nie tylko koi nerwy, ale również wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację, o garści orzechów powinni więc pamiętać zarówno przyszli maturzyści, jaki i czekający na sesję studenci.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklepagnex.pl specjalizujący się w sprzedaży orzechów nerkowca i zdrowej żywności.

2 comments on “Orzechy nerkowca i ich właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.