dieta antyrakowa

Dieta przeciwnowotworowa

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Okazuje się, że odpowiednia dieta jest jednym z ważnych czynników profilaktyki antyrakowej.

Już dawno udowodniono przecież, że to co jemy, ma tak ogromny wpływ na powstawanie różnych chorób naszego organizmu, w tym niestety nowotworów złośliwych.

Statystyki są nieubłagane. Wylicza się, że za 10 lat, liczba przypadków zachorowań na raka wzrośnie z 14 milionów do aż 19 milionów rocznie. Po kolejnych 10-ciu latach przypadków takich ma być aż 24 miliony. Widać więc wyraźnie, że profilaktyka przeciwnowotworowa jest priorytetem. Tym bardziej, że pomimo tak zaawansowanej medycyny, do tej pory nie udało się wynaleźć jednego, skutecznego leku, który dawałby 100% szansę na wyleczenie.

Do tej pory uznawano, że to geny odpowiadają za postawanie raka. Dzisiaj wiadomo na pewno, że rzeczywiście tak jest, ale tylko w 10% przypadków. Znacznie częściej choroba nowotworowa dotyka pacjentów, którzy nie dbali o właściwe odżywianie. Nieodpowiednia dieta i zły styl życia sprawia, że w 30-40% przypadków diagnozowany jest nowotwór złośliwy.

Alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku, wątroby oraz jelita grubego. Wpływ na to ma aldehyd octowy, który powoduje trwałe uszkodzenie komórek DNA. Mężczyźni nie powinni spożywać więcej niż 30 g alkoholu dziennie a kobiety nie więcej niż 15 g.

Nadwaga i otyłość

Nadmierna waga a co za tym idzie, dieta wysoce kaloryczna może spowodować powstanie raka trzustki, wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego, przełyku, jelita grubego, piersi, prostaty czy szyjki macicy.

Tłuszcz i czerwone mięso

Rozwój komórek nowotworowych jest dużo bardziej możliwy, jeśli codzienna dieta jest nazbyt bogata w tłuszcz i czerwone mięso.  Okazuje się, że osoby, które każdego dnia spożywają wołowinę czy wieprzowinę oraz produkty przetworzone z tego rodzaju mięsa (kiełbasa, pasztety, wędliny) są nawet 3 razy bardziej narażone na postanie choroby nowotworowej. Rak złośliwy umiejscawia się wtedy przede wszystkim w jelicie grubym, ale ryzykiem obarczone są również płuca, szyjka macicy, gruczoł krokowy oraz piersi.

Sól

Osoby, które w nadmiarze spożywają sól są nawet o 18% bardziej narażone na chorobę nowotworową. Rak dotyka wtedy przede wszystkim żołądek, jamę ustną, przełyk, gardło i jelito grube.

Związki chemiczne

Środki konserwujące, wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty czy barwniki to kolejna grupa substancji, które mogą być przyczyną nowotworu złośliwego. Odpowiedzialne za raka są przede wszystkim związki azotowe, które powstają również w wyniku procesu wędzenia i smażenia produktów. Związki azotowe zawarte są też w pestycydach, którymi nawożone są „naturalne” produkty spożywcze. Należy uważać więc na owoce i warzywa uprawiane w sposób nie ekologiczny, przede wszystkim na buraki, kapustę, rzodkiew, marchew oraz sałatę.

Pamiętajmy również, że chemia dostaje się do produktów spożywczych niezależnie od nas. Najbardziej narażone są uprawy, które organizowane są w niedalekiej odległości od masowo uczęszczanych dróg oraz w zanieczyszczonych miastach. Jakże niekorzystnie działa przecież smog i spaliny generowane przez pojazdy mechaniczne.

Produkty, które zwiększają ryzyko powstania raka

To przede wszystkim produkty wędzone, smażone, grillowane, poddawane obróbce termiczne w mikrofali. Do tego dochodzi jedzenie nadpsute oraz te wysoce przetworzone – konserwy i typu fast food.

Po więcej informacji o dietach przeciwnowotworowych zajrzyj na stronę AkademiaZdrowegoŻywienia.pl

One thought on “Dieta przeciwnowotworowa

  1. Dieta jest najważniejszym elementem, który chroni przed rakiem. Tymczasem Polacy wprost kochają fast foody, chemiczne produkty, jedzą sami, dają dzieciom..a potem efekty są tragiczne.
    jestem nauczycielką, obecnie każde niemal dziecko w szkole ma na drugie śniadanie chemicznego sklepowego batona lub paczkę chipsów. To jest zatrważające…
    Organizując zdrowe śniadania w szkole, żadne z dzieci nie sięga po warzywa..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.