trujące leki

Najbardziej szkodliwe leki w historii

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Do genialnych odkryć często prowadzą długie eksperymenty usiane próbami i błędami. Dokładnie tak jest również w medycynie – zanim znajdziemy skuteczny lek, testujemy nieefektywne prototypy. Do środków, które przedstawiamy poniżej, określenie „nieefektywne” jednak nie pasuje. One były po prostu drastycznie szkodliwe. 

Radioaktywna woda

Celowe podawanie ludziom radioaktywnej wody brzmi jak szaleństwo? Jeszcze w latach 20. lekarze byli zupełnie innego zdania. Utrzymywali oni, że picie „naenergetyzowanej” radioaktywnej wody może wyleczyć artretyzm, nadciśnienie czy wysypkę. Naukowcy potrzebowali niestety sporo czasu, żeby zorientować się, że cudowny lek powoduje również wypadania włosów i zębów, nowotwory i inne objawy związane z chorobą popromienną.

Kozie jądra

Jak łatwo się domyślić, kozie jądra miały być remedium na zaburzenia w sferze seksualnej – między innymi impotencję i bezpłodność. Na początku XX w. John Brinkley zbił majątek przeprowadzając operacje polegające na wszczepieniu kozich jąder do męskiej moszny. Operacje skutkowały w najlepszym wypadku infekcją, a w najgorszym śmiercią.

Tasiemiec

Co chwilę słyszymy doniesienia o osobach, które chcąc schudnąć zakupiły za pośrednictwem internetu larwy tasiemca. Pomysł nie jest wcale nowy – tasiemcowe kuracje prowadzono już w XIX wieku. W zamyśle procedura jest prosta: połykasz tabletkę z larwami, larwy rozwijają się w twoich jelitach, kiedy osiągasz upragnioną wagę, połykasz tabletkę, która ma zabić tasiemce. Problem polega na tym, że środki nie zawsze zabijały tasiemce, a sam pasożyt często powodował bóle głowy, problemy z widzeniem, zapalenie opon mózgowych, epilepsję i demencję.

Arszenik

Dziś arszenik kojarzy nam się głównie z trucicielami, dawniej jednak często wykorzystywano go w leczeniu. Arszenikiem „leczono” cukrzycę, artretyzm, a nawet wykorzystywano go w zabiegach odmładzających twarzy. Większość pacjentów korzystających z leków na bazie arszeniku kończyła z silnym zatruciem. Prawdą natomiast jest, że arszenik podawany w odpowiednich dawkach wykazuje działanie lecznicze w białaczce promielocytowej.

Rtęć

Rtęć niszczy błony biologiczne, w związku z czym jest silnie toksyczna. Dawniej wykorzystywano ją do leczenia syfilisu, niestrawności i praktycznie wszystkiego innego. Szkodliwość rtęci podnosi fakt, że pierwiastek ten akumuluje się w organizmie powodując wciąż nowe szkody. Co ciekawe, tabletki z rtęcią zażywał prawdopodobnie Abraham Lincoln, co skutkowało u niego napadami agresji.

Wosk parafinowy

Dzisiaj jeżeli chcemy pozbyć się zmarszczek, udajemy się do gabinetu chirurga, który ostrzyknie naszą twarz botoksem. Dawniej sprawa nie była jednak taka prosta i do pierwszych zabiegów tego typu wykorzystywano wosk parafinowy. Co ciekawe, substancję tę wykorzystywano również do powiększania piersi. Skutki tych zabiegów były jednak marne – w miejscach wstrzyknięć często tworzyły się twarde, zbite grudki parafiny, a sama procedura nierzadko skutkowała poważnymi infekcjami.

LSD i ecstasy

W latach 50. i 60. LSD i ecstasy wykorzystywano w testach klinicznych mających sprawdzić ich skuteczność w leczeniu zaburzeń psychicznych. Taką „terapię” zastosowano u ponad 40 tys. pacjentów. Naukowcy nie wiedzieli jeszcze wtedy, że zażywanie tych substancji może samo w sobie wywołać zaburzenia psychiczne u zdrowych ludzi. LSD powoduje bardzo często ataki paniki, więc osoby z depresją i schizofrenią są ostatnimi pacjentami, którzy powinni je zażywać. Podawania tych substancji jako leków zakazano w latach 70.

Zwierzęce odchody

W starożytnym Egipcie odchodów krokodyla używano jako środka antykoncepcyjnego. Podobnie sprawa się miała z odchodami słonia w Afryce. Zamierzchłe czasy? Nic podobnego. W XVII-wiecznej Anglii kurze odchody wykorzystywano do leczenia łysienia. Z kolei w Indiach krowie odchody były dodawane niemal do wszystkich leków – głównie maści na rany i wysypki. Problem z fekaliami polega jednak na tym, że zawierają olbrzymie ilości bakterii. Co roku na świecie umiera 1,8 mln ludzi, którzy ulegli zakażeniu w wyniku wypicia wody zatrutej fekaliami.

wpis zaczerpnięty z: http://ciekawe.onet.pl/

4 comments on “Najbardziej szkodliwe leki w historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.