leczenie kanałowe pod mikroskopem

Precyzyjne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zanim stomatologia zaczęła używać mikroskopu, na ogół pacjenci zmuszeni byli do wyrwania chorego, bolącego zęba. Kanały nie były widoczne gołym okiem, dlatego dentysta po prostu nie miał możliwości, aby je precyzyjnie zlokalizować i dokładnie wypełnić. A to właśnie od szczelnego wypełnienia kanałów oraz wszelkich bocznych odgałęzień, zależy czy leczenie zęba zakończy się sukcesem. Obecnie już nie musimy wyrywać zębów, wstawiać drogich implantów, ponieważ alternatywą jest leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Mikroskop w stomatologii

Jedną z najbardziej nowoczesnych metod stomatologicznych jest kanałowe leczenie zębów z użyciem mikroskopu. Precyzja jaką się wyróżnia sprawia, że leczenie jest skuteczne i bezpieczne. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia, lekarz może lepiej zlokalizować i poprawnie opracować poszczególne kanały zęba. Procedura ta sprawdza się znacznie lepiej, aniżeli decyzja o wyrwaniu zęba i zastąpienie go implantem.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu, lekarz ma szanse wykonać różne skomplikowane czynności a przede wszystkim obserwować je z dużym powiększeniu, przez co wszelkie zabiegi przeprowadzone są bardzo precyzyjnie. Mikroskop pozwala bezbłędnie odnaleźć kanały, opracować je, usunąć z nich stare wypełnienia oraz zanieczyszczenia a w ostateczności szczelnie je wypełnić. Warto wspomnieć, iż stomatolog ma możliwość zamknięcia perforacji korzenia a także dna komory zęba.

Leczenie endodontyczne czyli kanałowe

Leczenie endodontyczne oznacza leczenie kanałowe zęba i uznane jest za jedyny ratunek w sytuacji, kiedy miazga zęba (nerw zęba) zaatakowany został stanem zapalnym. Wielu osobom sytuacja ta kojarzy się z bólem, nieprzyjemnymi doznaniami a często również z utratą zęba. Dentyści, których poznasz na  www.implantis.com.pl gwarantują, iż zabieg można przeprowadzić bezboleśnie, komfortowo i ze świetnym efektem. Leczenie kanałowe niekiedy wymagać może przeprowadzenia badania CBCT, dzięki któremu określimy budowę korzeni zęba.

W badaniu używa się jednego z trzech mikroskopów, najnowszej generacji. Badanie pod mikroskopem jest niezbędne, aby zabieg przeprowadzić w pełni profesjonalnie, ponieważ potencjalny ząb może mieć nawet pięć kanałów korzeniowych, które dla ludzkiego oka pozostają ukryte. Mikroskopy użyte w leczeniu endodontycznym pozwalają na zlokalizowanie wszystkich odnóg korzenia, a tym samym możliwość uratowania każdego zęba.

Leczyć czy usunąć?

Wiele osób, odczuwając ból zęba, wspomaga się lekami przeciwbólowymi i zastanawia się czy podjąć leczenie, czy też lepiej usunąć chory ząb i raz na zawsze pozbyć się problemu. Ból znika a za chwilę znów się pojawia, dlatego nie warto czekać z decyzją. Na pewno próba uratowania chorego zęba będzie dobrą decyzją, albowiem w stomatologii dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem, poradzić można sobie z każdym, nawet najtrudniejszym przypadkiem. Dodatkowo jest to decyzja bezpieczniejsza, aniżeli decyzja o wyrwaniu a następnie wstawieniu sztucznego implanta.

Jak wzmocnić ząb po przeprowadzonym leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale również sprawia, że infekcja cofa się i nie rozprzestrzenia. Pamiętać należy, że po takim zabiegu ząb wymaga dodatkowego wzmocnienia. Jak tego dokonać? Ochronę i wzmocnienie zęba zapewnią nam wkłady z włókna szklanego, na które zakłada się koronę porcelanową, stanowiącą znakomite rozwiązanie, aby nasz ząb doskonale był chroniony. Porcelanowa korona pełni jeszcze inne funkcje, albowiem przywraca utracony kształt i kolor zęba, oraz dotychczasowe jego funkcje, dzięki czemu ząb posłuży nam na wiele długich lat.

Czy narażamy się na powikłania?

Przed wykonaniem zabiegu, jak w każdej medycznej procedurze, lekarz powinien poinformować pacjenta o tym, iż leczenie kanałowe, również może wiązać się z pewnym ryzykiem. Ryzyko to nie tylko niepowodzenie wykonania zabiegu, ale również przejściowy dyskomfort, który możemy odczuwać.

W szczególnych przypadkach, gdy leczenie kanałowe okazuje się nieskuteczne rozważa się inne alternatywne opcje – resekcję korzenia lub ostatecznie ekstrakcję zainfekowanego zęba.

7 comments on “Precyzyjne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

  1. Nigdy nie słyszałam o tym,…widać mój dentysta jest „do tyłu” a ja mu płacę ciężką kasę za ząbka…gdzie takie zabiegi można wykonać?

  2. Pamiętam swoje leczenie kanałowe pod mikroskopem… Bardzo się tego bałam, ale lekarz był na tyle doświadczony i kompetentny, że nie odczułam dyskomfortu podczas leczenia :)

  3. Pamietam jak poszlam do dentysty z bolaca szostka – od razu powiedzial, ze do usuniecia. Nie zgodzilam sie i zaczelam szukac kogos innego, poszlam do perfect med, a oni mnie uspokoili – zalecili leczenie kanalowe, dzieki ktoremu obylo sie bez wyrywania zeba. Kiedys sie wyrywalo zeby od tak, teraz to juz tylko przykra koniecznosc, technika idzie do przodu, dobry stomatolog wszystko zalatwi,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.