wrotycz

Dlaczego wrotycz jest zakazany w UE? Bo jest skuteczny i darmowy.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

To już ostatnie chwile, aby zbierać wrotycz. Sprawdź dlaczego warto wybrać się na łąkę. Jakie właściwości i zastosowanie ma wrotycz? Okazuje się, że działa niemalże wszechstronnie. Niestety na terenie UE ziele to jest zakazane, pomimo, że jego skuteczność jest bardzo duża.

Zapraszam do zapoznania się z doskonałym i wyczerpującym temat artykułem pochodzącym ze strony: http://www.igya.pl/

Wrotycz – Tanacetum vulgare

Roślina wieloletnia dorastająca do 120 cm wys., silnie pachnąca, gorzka, nieco kamforowa w smaku; liście pierzastosieczne; odcinki (listki) podłużnie lancetowate; liście z ogonkami o odcinkach pierzastowrębnych; górne liście o odcinkach wrębno-piłkowanych; koszyczki kwiatowe zebrane w szczytowy, gęsty baldachokształtny kwiatostan; kwiaty żółte, miseczkowate; owoc – niełupka. Kwitnie od lipca do września. 


Występowanie:
 Rośnie na przydrożach, przy budowach, na usypiskach i przy wykopach, na łąkach, na polach, ugorach i polanach leśnych, w ziołoroślach, nad brzegami wód. Roślina ruderalna i pospolita. Występuje najczęściej masowo. W Polsce dość pospolita.

Surowiec

Surowcem jest ziele, kwiat  wrotyczu (Flos tanaceti) syn. koszyczek wrotyczu (Anthodium Tanaceti),  liść i owoc wrotyczu – Herba, Flos, Folium et Fructus Tanaceti.Okres zbioru: Ziele i liscie zbiera się przed i w czasie kwitnienia. Kwiaty nalezy pozyskiwać w czasie kwitnienia. Liście zbiera się od maja do sierpnia, natomiast kwiaty od lipca do sierpnia, ewentualnie do września. Owoce zbiera się w czasie dojrzewania.
Suszenie: Z uwagi na to że koszyczki kwiatowe wewnątrz trudno wysychają , a zbyt długo suszone ciemnieją najlepiej suszyć w temperaturze podwyższonej. Surowce trzeba wysuszyć w ciemnym miejscu, gdzie temepratura nie przekracza 35 stopni C. najlepiej w lekko ogrzanym piekarniku lub przed nim, aby zabieg ten nie trwał zbyt długo. Wyższa temepratura suszenia może zubożyc susz o składniki lotne (olejki eteryczne).

Skład chemiczny

Kwitnące ziele i liść worotyczu – Herba et Folium Tanaceti zawierają olejek eteryczny (1,5-2%), lakton seskwiterpenowy  – tanacetynę (tanacetin) C11H16O4, lakton seskwiterpenowy arbosculin, lakton epi-ludowicyna, kwas jabłkowy, winowy, walerianowy,  flawonoidy (jaceidyna – jaceidine, jaceozydyna – jaceosidin, kwercetyna, apigenina, diosmetyna, diosmina – działaja przeciwalergicznie, hamują działanie histaminy, mają wpływ przeciwwysiękowy, przeciwzapalny, hamują odtwarzanie noradrenaliny, tonizują naczynia krwionośne), kwas chlorogenowy, kwas taninowy,  lakton -  artemoryna (artemorin), elemen (elemene) o działaniu przeciwrakowym  (anticancer, antitumor; wzbudza apoptozę działa cytotoksycznie), kwas kawowy, eupatylinę (eupatiline – flawon = 5,7-dihydroxy-3,4,6-trimethoxyflavon wzbudzający apoptozę; hamuje rozwój nowotworów; stosowany w fitoterapii do leczenia niektórych białaczek); seskwiterpen – germakren = germacrene, partenolid (parthenolide) – seskwiterpen o silnym wpływie przeciwzapalnym, inhibitor lipooksygenazy i syntetazy prostaglandynowej, wywiera działanie przeciwnowotoworowe, rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;  fitosterole, piperyton C10H16O (piperitone, 3-methyl-6-(1-methylethyl)-2-cyclohexen-1-one, p-menth-1-en-3-one), lakton seskwiterpenowy rejnozyna (reynosin) o działaniu przeciwzapalnym; santamarynę = santamarine (działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwrakowo).Głównym składnikiem olejku eterycznego Oleum Tanaceti jest tujon (thujon) – do 70%, nazywany także tanacetonem (tanaceton),ponadto: chamazulen, tymol, kamfora (w tym kamfolenol), borneol, octan borneolu, tujolowy alkohol, 1,8-cyneol, wulgaron A i B (vulgarone-A, vulgarone-B),  lyratrol, octan lyratrylu, bergamoten, alfa-pinen, alfa-terpinen,  kariofilen, chryzantenol, octan chrazantenylu, seskwiterpen – dawanon (davanone) o działaniu przeciwnowotworowym, stymulującym układ dokrewny i przeciwzakaźnym oraz immunostymulującym; kadinen, sabinen.

Działanie farmakologiczne

Wyciągi z wrotyczu są silne i pewne w działaniu. Wrotycz zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, silnie odkażających (przeciwroztoczowych, przeciwrobaczych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych), przeciwalergicznych (przeciwwysiękowych, przeciwhistaminowych), przeciwbólowych (inhibitory synetetazy prostaglandyn), uspokajających, przeciwderpesyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, żółciotwórczych, regulujących przemianę materii, odtruwających.

Specjaliści fitochemicy weryfikując skład chemiczny Tanacetum szybko dochodzą do wniosku, że sporo składników wrotyczu jest stosowanych w lecznictwie w formie nowoczesnych preparatów, przy czyn wiele z nich jest uzyskiwanych z egzotycznych roślin, przez co leki te są bardzo drogie. Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięsnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów. Regulują miesiączkowanie. Zwiększają ukrwienie narzadów płciowych i nasilają odczuwanie wrażeń seksualnych. Przedłużają efekt doznań płciowych. Znoszą  bóle głowy, bóle miesiączkowe, kolki.
Stosowane doustnie i na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w fitoterapii chorób autoimmunologicznych typu łuszczyca, reumatyzm, toczeń.
Od dawna wiadomo, że wrotycz zwiększa odporność organizmu na zakażenia za sprawą wielu laktonów i terpenów. Wodny wyciąg z ziela przyśpiesza też wyleczenie z chorób zakaźnych, np. odry, grypy, przeziębienia, anginy, płonicy.
Wrotycz niszczy większość pierwotniaków, obleńców, płazińców, owadów i roztoczy pasożytniczych. Wyniki moich badań potwierdzają, że wyciągi z wrotyczu niszczą szybko i skutecznie nużeńca (demodex), świerzba, kleszcza, swędzika i in.  Od dawna ocet wrotyczowy jest stosowany do zwalczania wszawicy. Wrotycz działa napotnie i przeciwgorączkowo.

Nie zaobserowałem objawów zatrucia przy przyjmowaniu dawki 200-220 ml naparu i odwaru 4 razy dziennie (3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody).

 

Tujon zawarty we wrotyczu i bylicach posiada strukturę zbliżoną do kanabinoli zawartych w konopiach, jednak dawki wodnych i alkoholowych wyciągów wrotyczowych stosowane w ziołolecznictwie nie mają narkotycznego wpływu. Istnieją doniesienia, ze tujon przyłącza się do tych samych receptorów w układzie nerowym co kanabinole.
Wrotycz jest alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Hamuje odczyny zapalne bowiem jest inhibitorem dla histaminy, tromboksanu, leukotrienów i prostaglandyn. Działa antyagregacyjnie. Zapobiega zastojom krwi, odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów.
Hamuje działanie następujących substancji endogennych w organizmie: acetylocholiny, norepinefryny (noradrenaliny), serotoniny, bradykinyny. Działa moczopędnie i przeciwobrzękowo. Tonizuje mięśnie szkieletowe.
Wyciągi alkoholowe i maście wrotyczowe oraz ekstrakty octowe z wrotyczu hamują objawy łuszczycy, zmniejszając proliferację komórek naskórkowych oraz odczyny autoagresji w skórze.
Wyciągi alkoholowe i octowe leczą zmiany trądzikowe na skórze. Niekiedy następuje poprawa w ciągu doby po zastosowaniu. Regularnie stosowane dają dobre efekty lecznicze porównywalne do skuteczności siarczku selenu, erytromycyny, czy betuliny.
Okłady szybko cofają duże bolesne ropnie. Okłady z rocieńczonego octu wrotyczowego cofają stłuczenia, obrzęki po kontuzjach, obrzęki kończyn, wybroczyny i siniaki.
Płukanki, częste przymywanie i okłady leczą stany zapalne błon śluzowych, w tym odbytu, narządów płciowych, gardła, jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnej, zatok obocznych nosa. Krople wrotyczowe likwidują ropne zapalenie zatok nosowych.Wyciągi z wrotyczu działają przeciwrobaczo (czerwiogubny środek), przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, pierwotniakobójczo, wykrztuśnie, tonizującą i wzmacniająco, silnie żółciopędnie, napotnie (bardzo silnie), przeciwgorączkowo, moczopędnie, nasennie (silnie), uspokajająco, (bardzo efektywnie), przeciwbólowe, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, nasercowo (zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego i zwalniają rytm serca), rozkurczowo, odtruwające; wzmagają produkcję śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; pobudzają apetyt i regulują trawienie; wpływają na gospodarkę hormonalną; regulują miesiączkowanie i metabolizm oraz wypróżnienia.

Znakomite wyniki lecznicze uzyskałem przy pomocy naparu z wrotyczu w przypadku grypy i przeziębienia. Jeżeli wrotycz zastosuje się szybko to wyleczenie nastąpi po 3-4 dniach kuracji.

Wprost rewelacyjne efekty uzyskałem przy pomocy następującej mieszanki ziołowej:

Składniki: Kwiat lub liść wrotyczu – 2 łyżki
Nasienie wiesiołka – 1 łyżka
Ziele majeranku – 1 łyżka
Liść mięty – 1 łyżka
Ziele tymianku – 1 łyżka
Liść pokrzywy – 1 łyżka
Liść konwalii – 1 łyżka
Ziele nawłoci – 1 łyżka
Liść babki – 1 łyżka
Ziele mniszka – 1 łyżka
Przygotowanie: Wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 1 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić.
Stosowanie: Pić 4 razy dz. po 200 ml; dzieci – 100 ml.

Powyższa mieszanka obniża skutecznie gorączkę, leczy grypę, przezię­bienia, likwiduje bezsenność, wewnętrzny niepokój, zaburzenia sercowe, wyczerpanie nerwowe; łagodzi kaszel; wzmacnia siły obronne organizmu, reguluje metabolizm i wypróżnienia, odtruwa organizm.

Wskazania

Choroby zakaźne. Osłabienie i wyczerpanie nerwowe. Depresja. Niedobór soków trawiennych (pepsyny, kwasu żołądkowego), choroby pęcherzyka żólciowego, dróg żółciowych i wątroby, kolki, bóle brzucha i podbrzusza, zaparcia. Spowolniona przemiana materii. Zaburzenia procesów odtruwania. Przewlekłe choroby skórne o podłożu troficznym, wirusowym, bakteryjnym, roztoczowym i grzybiczym (trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądziki zawodowe, zaskórniki, wyprysk, ropnie, czyraki, liszaje, liszajce, opryszczka, owrzodzenia, demodecosis, świerzb). Bóle głowy. Bóle miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zaburzenia krążenia mózgowego, wieńcowego i w kończynach. Zespól zimnych dłoni i stóp. Częste omdlenia. Choroby alergiczne. Choroby nowotworowe. Bezsenność, koszmary nocne. Gorączka, przeziębienie, katara, kaszel, nieżyt układu oddechowego. Choroby autoimmunologiczne (np. łuszczyca, toczeń, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów). Stany zapalne i zakażenia bakteryjne, grzybicze i roztoczowe oczu (np. nużyca oczu, ropne zapalenie powiek). Niemoc płciowa (Impotencja). Obrzęki. Zakażenia przewodu pokarmowego pasożytami (np. owsiki, glisty, włosogłówka).  robaki obłe, wszawica, lamblioza, wzdęcia, skąpomocz, zaburzenia w wydzielaniu żółci, kamica żółciowa i moczowa, osłabienie, stany zapalne dróg moczowych i nerek, choroby wątroby, bolesne, nieregularne i skąpe krwawienia miesiączkowe, kłucie w sercu, przeziębienie, choroby zakaźne, nieżyt układu oddechowego, choroby skórne, bolę brzucha, stres, lęk, bezsenność, koszmary nocne (+ Dolomit – 2 tabl. 2 razy dz.), gorączka.

Właściwości toksykologiczne i przeciwwskazania

uwaga.jpgPrzedawkowanie przetworów wrotyczowych objawia sie nudnościami, wymiotami, odbijaniem, biegunką, zaczerwieniem twarzy, kichaniem, zawrotami głowy, wzdęciami, poceniem się (lejący się pot), częstomoczem i charakterystycznym biciem serca. Po godzinie od spożycia nadmiernej dawki wodnego wyciągu i po 20 minutach od spożycia alkoholowego wyciągu rozwijają się halucynacje (omamy). W moczu pojawia sie białko i krew. Objawem jest też częstomocz. Osoby wrażliwe zapadają w śpiączkę z objawami drgawek. Zaburzenia akcji serca mogą być niebezpieczne.
Nalewka wrotyczowa może spowodować uzależnienie.
Mleko, potrawy tłuste i olej rycynowy przyśpieszają wchłanianie składników terpenowych wrotyczu.
Nie podawać kobietom ciężarnym i kobietom karmiącym (laktacja). Wrotycz powoduje poronienie. Składniki czynne wrotyczu przechodzą do mleka.

PRZEPISY: preparaty, dawkowanie i stosowanie

Napar wrotyczowy
Napar wrotyczowy (Infusum Tanaceti):
Przygotowanie: 3 łyżki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić.
Stosowanie: Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo.Warto skojarzyć z lewatywą.


Odwar wrotyczowy
Odwar wrotyczowy (Decoctum Tanaceti):
Przygotowanie: Sporządzić jak napar, lecz gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić.
Stosowanie: Pić po 200 ml 2-4 razy dziennie. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut). Donosowo i do plukanek można również stosować napar wrotyczowy.


Nalewka wrotyczowa
Nalewka wrotyczowa (Tinctura Tanaceti):
Przygotowanie: do 1 szklanki świeżego lub suchego i zmielonego ziela wlać 250-300 ml alkoholu 40-70%; macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltrować.
Stosowanie: Zażywać 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody. Ponadto do płukania (1 łyżka nalewki na pół szklanki wody), okładów, przemywania skóry i pędzlowania skórnych zmian chorobowych (nierozcieńczona).  Nalewka sporządzona na 70% alkoholu działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Nierozcieńczoną nalewkę można wcierać w obolałe kończyny dolne i w stawy.


Tonik wrotyczowy na skórę i do płukania
Tonik wrotyczowy na skórę i do płukania (Tonicum Tanaceti):
Przygotowanie: 1 łyżkę octu 10% i 1 łyżkę nalewki wrotyczowej  wlać do 1 szklanki wody przegotowanej, wymieszać.
Stosowanie: Stosować do okładów na schorzałe miejsca, do płukania narządów płciowych, gardła i jamy ustnej, przemywania skóry i płukania włosów przy łojotoku, stanach zapalnych mieszków włosowych, wypadaniu, łupieżu i braku puszystości.


Maść wrotyczowa na łuszczycę i ropnie 
Maść wrotyczowa na łuszczyce i ropnie:
Przygotowanie: do 3 łyżek maści nagietkowej lub krwawnikowej wlać 1 łyżkę nalewki wrotyczowej, dodać maść ichtiolową (2 łyżki) i maść propolisową 7% (2 łyżki), wymieszać starannie.
Stosowanie: Chore miejsca smarować kilka razy dziennie. Można stosować w opatrunkach na ropnie i grudki łuszczycowe. Przy zmianie wartswy maści zmywać acetonem wrotyczowym, nalewką, naparem lub octem wrotyczowym.


Ocet wrotyczowy
Ocet wrotyczowy (Acetum Tanaceti):
Przygotowanie: Pół szklanki świeżego ziela (liści i kwiatów lub samych liści) zalać 250 ml octu 10%, odstawic w zamkniętym słoju na 7 dni, przefiltrować.
Stosowanie: Stosować do płukania, okładów, przemywania, pędzlowania w stanie rozcieńczonym (1 łyżka octu na 150-200 ml wody) lub nierozcieńczonym (pędzlowanie). Ponadto do płukania włosów. Przy wszawicy wcierać starannie ocet we włosy na 3 godziny, przykryć folią. Potem umyć szamponem i wypłukać w wodzie z dodatkiem octu lub nalewki wrotyczowej. Powtórzyć co 3 dni (3-4-krotnie).


Mikstura na nużycę
Mikstura na nużycę (Mixtura antidemodex):
Przygotowanie: do 100 ml wody wlać 50 ml nalewki wrotyczowej, 50 ml octu wrotyczowego,  spirytus mrówczany – 20 ml, spirytus kamforowy – 20 ml, wymieszać.
Stosowanie: Skórę zakażoną roztoczami przemywać 3-4 razy dziennie.


Aceton wrotyczowy
Aceton wrotyczowy (Acetonum Tanaceti):
Przygotowanie:1 część świeżego mielonego ziela wrotyczu zalać 3 cz. 50% acetonu (aceton rozcienczyć wodą w stosunku 1:1), wytrawiać 7 dni w szczelnym słoju; przefiltrować.
Stosowanie: Stosować do przemywania skóry trądzikowej i łuszczycowej oraz zakażonej pasożytami (demodex, świerzb). Preparat silny. Można stosować do punktowego zasuszania zmian trądzikowych. Usuwa zaskórniki.


Mikstura na oporne zakażenia skóry (świerzb, demodex)
Mikstura na oporne zakażenia skóry roztoczami (świerzb, demodex):
Przygotowanie: do 100 ml nalewki wrotyczowej wlać 100 ml acetonu wrotyczowego, 50 ml spirytusu kamforowego, 10 ml olejku sandałowego i 30 ml oleju rycynowego, wymieszać.
Stosowanie: Skórę przemywać 2-3 razy dziennie.


Nafta wrotyczowa
Nafta wrotyczowa (Naphtha Tanaceti):
Przygotowanie: pół szklanki świeżego mielonego ziela wrotyczu zalać 200 ml czystej nafty; macerować w szczelnym słoju 7 dni; przefiltrować. Przecedzić.
Stosowanie: Wcierać w skórę owłosioną przy łuszczycy, wszawcy, nużycy, świerzbie. Nafta wrotyczowa usuwa zaskórniki. Działa przeciwzapalnie, odkażajaco i przeciwtradzikowo. Cofa ropne pryszcze. Nafta wrotyczowa zapobiega wywpadaniu włosów, łojotokowi, zapaleniu mieszków włosowych. Włosom nadaje połysk i puszystość.


Mikstura na oporny trądzik i łuszczycę:
Mikstura na oporny trądzik i łuszczycę:
Składniki:
Nafta wrotyczowa – 30 ml
Nalewka wrotyczowa – 20 ml
Maść propolisowa – 2 łyżki
Maść Tormentiol lub maść pięciornikowa – 2 łyżki
Maść ichtiolowa lub dziegciowa – 3 łyżki
Pasta cynkowa – 1 łyżka
Maść siarkowa lub emulsja Acne-Sulf – 2 łyżki
Olejek melisowy lub herbaciany – 2 ml
Przygotowanie: Składniki wymieszać.
Stosowanie: Chore miejsca smarować 2 razy dziennie. Można stosować do opatrunku.


Olej wrotyczowy
Olej wrotyczowy (Oleum Tanaceti):
Przygotowanie: 1 szklankę świeżych zmielonych kwiatów lub świeżego zmielonego ziela wrotyczu zalać 400 ml ciepłego oleju winogronowego lub sojowego,  macerować 7 dni; przefiltrować.
Stosowanie: Stosować doustnie 1 łyżkę 1-2 razy dziennie jako żółciopędny, regulujący wypróżnienia i wzmacniający. Ponadto do smarowania skóry trądzikowej i łuszczycowej zamiast balsamu (smarować całe ciało cienką warstwą). Do lewatyw przeciw owsikom i włosogłówkom i przy świadzie odbytu; ponadto przy bolesnych zaparciach (100-150 ml oleju wrotyczowego doodbytniczo).


Mikstura przeciwdepresyjna, ułatwiająca uczenie:
Mikstura przeciwdepresyjna, poprawiająca samopoczucie, ułatwiająca uczenie, wzmacniająca serce:
Składniki: Nalewka wrotyczowa – 100 ml
Nalewka dziurawcowa – 50 ml
Nalewka z miłorzębu Ginkgo – 50 ml]
Nalewka arnikowa lub nostrzykowa – 25 ml
Cardiol C – krople – 25 ml
Przygotowanie: Płyny wymieszać.
Stosowanie: Zażywać 1-3 razy dziennie po 10 ml. Następnie spożyć 3 łyżki miodu. U wielu osób mikstura likwiduje bóle głowy.


Mieszanka ziołowa żółciopędna, przeciwbólowa
Mieszanka ziołowa żółciopędna, rozkurczowa, przeciwbólowa, wzmacniająca i przeciwdepresyjna:
Składniki: Ziele wrotyczu – 1 część
Ziele glistnika jaskólczego ziela – 1 cz.
Ziele dziurawca – 1 część
Przygotowanie: Zioła wymieszać. 2 łyżki mieszanki zaparzać w 1 szklance wrzącej wody. Odstawić na 30 minut, przecedzić.
Stosowanie: Pić 2 razy dziennie po 1 szklance.


Na pasożyty
Z owoców sporządza się te same przetwory co z ziela. Zdaniem niektórych zielarzy owoce są skuteczne w zwalczaniu pasożytów (wyciągi lub sproszkowane). Surowce można zażywać doustnie po sproszkowaniu – Pulves Tanaceti w dawce 3-5 g (owoce – 3-4 g) rano i wieczorem. Przed spożyciem dobrze jest wymieszać sproszkowany surowiec z miodem.

 

autor: Dr Henryk Różański

51 comments on “Dlaczego wrotycz jest zakazany w UE? Bo jest skuteczny i darmowy.

 1. W tym roku zbierałam. I zrobilam płukankę do wlosów oraz na pryszcze. Nie wiem czy będzie działać, ale warto spróbować.

  1. Swiat nie kończy sie na UE, wiec gdyby” wrotycz był wspaniałym i skutecznym” panaceum na wszystkie dolegliwości, to juz reszta swiata zbijalaby fortunę na produkowaniu maści, kremów, szamponow i innych.
   Sformułowany tytuł „dlaczego wrotycz jest zakazany w UE? Bo jest skuteczny i darmowy” jest delikatnie mówiąc polsko- zaściankowy.

  1. Juz na samym początku podana jest strona z jakiej pochodzi tekst. Niestety nie mam więcej informacji. Jeśli ma Pani sugestie jakie nazwisko wpisać, nie widzę żadnych przeszkód.

   1. UWAGA!
    Materiał opracowany przez prof. Henryka Różańskiego i umieszczony na stronie IGYA za jego zgodą.
    Prawa do tekstu i receptur – prof. Henryk Różański. Ale czy Pani ma zgodę Pana doktora???

    1. Źródlo pochodzenia tekstu jest jeszcze przed umieszczeniem wpisu. Znajduje się on w szeregu innych stron. Nie docieram kto jest jego twórcom pierwotnym. Jako iż źródło zostało napisane nie doszło do złamania żadnych praw autorskich, a kto wyraził zgodę aby pojawił się on na co najmniej 8 portalach – nie mam pojęcia…osoby dociekliwe wejdą na portal i sprawdzą kto tekst stworzył. Ja nie przypisałam sobie do niego praw autorskich.

 2. Artykuł o wrotyczu OK, źródło znane, ale po co te kłamstwa o zakazie w UE. nie ma tego „wstępu” w źródłowym tekście, a „zakaz” nwm czy istnieje,….

   1. Na własny użytek można przetwarzać i zażywać. Nie ma żadnych nalotów policji ani innych służb. Nikt nie wpadnie nagle z kontrolą i nie aresztuje jak np. za pędzenie bimbru.
    Nie wolno jedynie sporządzać z wrotyczu preparatów NA SPRZEDAŻ.
    (Ale to dotyczy wielu roślin w UE, nie tylko wrotyczu)

   2. Proszę o źródło tej wiadomości, UE zakazuje tylko produkcji leków bez zezwolenia, a to różnica, zajszaba jest też reklama suplementów jako leków ale to chyba dobrze?

  1. Zakaz w ue istnieje. Od lat szukam wrotyczu w zielarniach liczac chocby na jakas informacje, ze moze ktos zna prywatnego zbieracza. Ale sa kary wiec cisza. Licze, ze moze w Polsce znajde kogos kto srzedaje bo jest madry i ma w d… ue.

   1. Az do tego stopnia ? Teraz juz wiemy ze co zabardzo zakazuja to szkodzi interesom wielkich korporacji farmaceutycznych.Nalezy sobie porobic zapasy ze ziol bo po podpisaniu Ceta za kilka lat bedzie GMo i wszystko skarzone przez MONSANTO.

   2. przecież wystarczy wyjść na jakieś pole, pełno jest go wszędzie, mieszkam w dużym mieście i na obrzeżach można znaleźć wrotycz, wystarczy przejść w miejsce które nie zostało jeszcze zabudowane ulicami, chodnikami i innymi :) a kupić można np. na Allegro bez problemu, jeśli nie ma się czasu zbierać

 3. Warto, gwoli elementarnej uczciwości, dodać, że wrotycz nie bez racji jest wymieniany wśród roślin trujących. Zainteresowanych odsyłam do książki wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Autor Piotr R. Burda, tytuł: „Zatrucia ostre grzybami i roślinami wyższymi”. Tam o wrotyczu na stronach 208 – 210 , w tym istotne o objawach zatrucia i o postępowaniu przed przybyciem lekarza…

 4. Proszę podać rzetelne źródło informacji o zakazie zioła w UE. W Niemczech wrotycz jest powszechnie stosowany i zbieramy.

 5. Autorem artykułu jest Dr Henryk Różański
  Myslę, że to najlepsze źródło jakie mogę podać. Można dociekać w sieci jakie badania i wnioski przeprowadza doktor. Tekst jest w 100% jego wypowiedzią. Nie będę podawać źródeł stron na których się znajduje. Zaczerpnięty jest ze strony podanej powyżej artykułu. Czy doktor Różański ma bardziej wyczerpujące źródła? Trzeba by jego spytać ;)

 6. Wrotycz był stosowany przez nasze babki i prababki.
  rzecz wiadoma że wszystko w nadmiarze szkodzi.
  Czy to takie ważne kto? jak? po co?
  Najważniejsze jest to że jest skuteczny i pomaga w chorobach.
  Cieszmy się z tego że nasza świadomość jest coraz większa na tematy medycyny Naturalnej.

  1. Arszenik w bardzo niewielkich ilościach też nie zaszkodzi – ale jakoś nikt się nie kłóci ze stwierdzeniem, że to trucizna….

   1. Strych jest idealnym miejscem, ze względu na temperaturę i suche powietrze. Warto zawiesić na belce pod dachem, kwiatami w dół.

 7. wrotycz to silna trucizna niszczy trzustkę i wątrobę i nie można tego pić szklankami!!! TaK robaki też truje
  Proszę uważać I.B.

   1. Autor napisał 200- 220 ml 4 x dziennie, orientuje się Pani ile to 220 ml? +/- szklanka , zatem co co napisała Pani przedmówczyni ma sens…

 8. Poprostu trzeba mieć głęboko w ….. UE i robić swoje. Niedługo zakazywać bedą wszystkiego poza tym co sami wyprodukują.

 9. Zawsze myslalam, ze ten WROTYCZ to taki przerosniety RUMIANEK :) Zbieralam go podczas letnich spacerow albo wypadow rowerowych jako bukiet do wazonu :) Dlugo ladnie pachnial i wygladal, nawet bez wody, w formie zasuszonej. Nie wiedzialam, ze to takie dobrodziejstwo. Skonsultowalam. Potwierdzam. Dziękuję Autorowi i Autorowi linku! Pozdrawiam!

 10. To jest właśnie wojna hybrydowa w wykonaniu Putina wspieranego przez polski PIS, zohydzić Unię Europejską i pchnąć nas w objęcia dieduszki Wani. Jaki zakaz w UE? Wrotycz ogólnie dostępny i każdy może go kupić.

 11. to jest super roslina wrotycz
  podAjcie go oszolomom z kleru
  moze pedofile z tej sekty straca zainterespwanie naszymi dziecmi

 12. Wspaniały artykuł, idę dziś wieczorem nazbieram na susz, popijemy naparu i zobaczymy. Trochę do wazonu bo podobno muchy i komary nie lubią zapachu tego ziela.

 13. Palacz też twierdzi, że tytoń nie jest szkodliwy! Przecież zyje i ma się dobrze. Tujon był i jest trucizną, warto to sobie uzmysłowić. Nie musi powodować negatywnych skutków od razu, ale po kilku latach uszkodzi układ nerwowy.

 14. Ciekawe, aczkolwiek hmm… Jeżeli – jak pisze powyżej – wrotycz wzmaga wydzielanie hormonów, to zastanawia jego działanie „anty-nowotworowe”. Grupa nowotworów złośliwych, jest hormono – zależna. Leczy się nie tylko chemio-terapią, naświetlaniami, ale też blokowaniem przez 5 lat produkcji hormonów przez organizm. Wobec tego, działanie anty-nowotworowe, czegoś, co zwiększa ilość wydzielanych hormonów, jest nieco wątpliwe, a wręcz może spowodować wzrost nowotworu, jeśli takowy już jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.