hpv1

HPV w Polsce – ponad 1 500 000 osób

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Z roku na rok wzrasta liczba osób zakażonych wirusem HPV. Na chwilę obecną szacuje się, że w Polsce choruje przeszło półtora miliona osób. W większości nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego są młode, aktywnie seksualnie osoby.

Zakażenie wirusem HPV jest zdecydowanie najczęściej występującym wirusem przenoszonym drogą płciową. Każda aktywnie seksualnie osoba jest narażona na zarażenie nie tylko wirusem HPV, ale również innymi bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą płciową.

Obecnie, naukowcy wykryli ponad 100 typów wirusa HPV. Typy można skategoryzować w trzy grupy: typy wysokie ryzyka, które mogą spowodować nowotwór oraz typy średniego ryzyka, a także niskiego ryzyka, które są odpowiedzialne za wystąpienie np. zarówno zmian łagodnych (brodawki, kurzajki, kłykciny kończyste) czy zmian złośliwych (rak szyjki macicy, sromu, prącia oraz jamy ustnej) - powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Naukowcy twierdzą, że ponad 50 % ludzi chociaż raz w życiu przeszła zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Warto mieć świadomość, że nie każde zarażenie HPV odbywa się drogą płciową i nie każde musi wywołać nowotwór. Większość typów HPV odpowiada za zdecydowanie mniej przykre, ale dalej uciążliwe dolegliwości.

W ciągu ostatnich lat odnotowuje się stały i szybki wzrost zachorowań wywołanych przez wirusy HPV. Na chwilę obecną nie są jednak znane dokładne statystyki odnośnie zapadalności w Polsce, jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat, lekarze leczą coraz większą liczbę ludzi cierpiących na kłykciny kończyste.

HPV

Co więcej, w Polsce obniża się średnia wieku zarażonych HPV. Średni wiek mężczyzn zarażonych HPV to 22 lata, a kobiet 19.

Wiek inicjacji seksualnej

Powyższe dane wynikają przede wszystkim z obniżenia wieku inicjacji seksualnej. Coraz młodsze kobiety i mężczyźni rozpoczynają życie seksualne. Bardzo młody wiek często niestety idzie w parze z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Młodzież często lekceważy zalecenia odnośnie odpowiedniego zabezpieczania się przed drobnoustrojami przenoszonymi w drodze kontaktów seksualnych. Kobiety zamiast prezerwatyw stosują pigułki hormonalne, które w żadnym stopniu nie stanowią zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, a jedynie przed niechcianą ciążą. Również częsta zmiana partnerów znacznie podwyższa ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi, nie tylko HPV.

Drastycznie wzrastająca liczba zarażonych to również efekt podstępności wirusa HPV. Chodzi mianowicie o to, że chorzy o tym, że są zarażeni dowiadują się zazwyczaj dopiero, kiedy choroba jest już bardzo rozwinięta. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, w początkowej fazie zarażenia, wirus HPV nie daje żadnych objawów. Zdarza się tak, że przez wiele miesięcy, a nawet lat – HPV nie daje o sobie w ogóle znać. Zarażony nie ma świadomości, że jest nosicielem HPV i w drodze kontaktów seksualnych zaraża kolejnych partnerów.

Powyższe fakty sprzyjają rosnącej liczbie zarażonych. W tym miejscu nasuwa się więc pytanie – czy temu procederowi można zaradzić? Oczywiście, że można.

Coraz bardziej powszechne stają się szczepionki na HPV. Oprócz szczepionek ważne jest regularne badanie się w kierunku obecności wirusa HPV. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie testów PCR, które są na chwilę obecną jedną z najbardziej skutecznych metod wykrywania drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. PCR wykrywa już jeden patogenny gen. Obsługa testów jest bardzo intuicyjna, a ich nieocenioną zaletą jest to, że można wykonać je samodzielnie w domu. Badanie daje jednoznaczny i niebudzący wątpliwości wynik. W szczególności, badania zalecamy osobom, które często zmieniają partnerów seksualnych lub chcą zbudować stałą relację opartą na wzajemnym zaufaniu.

Więcej informacji na temat wirusa HPV a także domowe testy PCR na HPV znajdziesz na stronie 
http://e-wenerolog.pl/test-hpv/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.