leki

Czy wiesz, w jaki sposób popularne leki przeciwbólowe niszczą twój organizm?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Po leki przeciwbólowe sięgamy bardzo często. Kiedy boli nas głowa, brzuch, gdy naciągniemy mięsień, zawsze towarzyszy nam malutka tabletka.  Owszem, uśmierza chwilowo nasz ból, sprawia że lepiej się czujemy lecz czy wiesz, w jak wielkim stopniu wpływa ona negatywnie na organizm? Naturalnie dołączone do leku ulotki informują o szkodliwym działaniu, a wręcz o ryzyku wystąpienia zawału serca lub udaru. Na ogół jednak, albo wcale ich nie czytamy, albo też po prostu bardzo przywiązaliśmy się do tych medykamentów.

NLPZ

Ibuprofen (preparaty handlowe takie jak Ibum, Ibuprom, Nurofen) to lek należący do grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te wykazują właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie powodują uzależnienia, lecz mogą być odpowiedzialne za lekozależność.

Mając na uwadze stronę chemiczną Ibuprofenu jest on α-arylową pochodną kwasu propionowego o nazwie kwas (R,S)-2-[4-(2-metylopropylo)fenylo]propionowy. To związek optycznie czynny o czym informują nas litery S oraz R. Pomimo tego sprzedawany jest jako racemat, czyli mieszanka 1:1 obu tych form. Warto wiedzieć, że jedynie jedna z nich cechuje się działaniem terapeutycznym, druga jest toksyczna, co sprawia, że firmom produkującym leki nie opłaca się rozdzielać lek na enancjomery.

Jaki lek zastosować?

Czy sięgnąć po ten, który zawiera ibuprofenparacetamol a może kwas acetylosalicylowy? Jeśli to ból głowy sięgnąć warto po paracetamol, gdyż wykazuje właściwości przeciwbólowe, lecz nie ma działania przeciwzapalnego. Co więcej jest uważany za łagodniejszy dla naszego żołądka.

Z kolei ibuprofen ma działanie przeciwzapalne skuteczniejsze aniżeli popularna aspiryna. Ich działanie jest porównywalne, lecz Ibuprofen w mniejszym stopniu uszkadza wątrobę.

Istotne jest jednak to, że wszelkie leki, które należą do grupy NLPZ zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca a także udaru. Tym samym, leków przeciwbólowych nie powinniśmy stosować przez dłuższy czas oraz przekraczać dawki, jaka określona jest na ulotce.

Wygrać z bólem czy zadbać o bezpieczeństwo?

Po raz pierwszy, dziesięć lat temu, zaczęło się mówić o związku NLPZ z powikłaniami ze strony układu krążenia. Wówczas badaniu zostały poddane preparaty Vioxx, Bextra i Celebrex. Badanie potwierdziło, że wśród osób, które często przyjmują leki z tej grupy, może dojść do zawału serca mięśniowego. W roku 2004 Merck & Co wycofał ze sprzedaży lek Vioxx, a kilka miesięcy później tak samo postąpiła firma Pfizer.

Współcześnie wydaje się, że najbardziej bezpiecznym wyborem leku przeciwbólowego jest Naproksen. Nawet jeżeli stosujemy go w dawce 1000 mg nie wywołuje negatywnych skutków na układ krążenia. Jednak ma też skutki uboczne, ponieważ oddziałuje na układ trawienny człowieka. Specjaliści potwierdzają również, że zwiększa on ryzyko wystąpienia nadciśnienia, a także uszkadza wątrobę oraz nerki.

Na co uważać przyjmując leki przeciwbólowe?

 • Nie należy stosować jej po wypiciu alkoholu albowiem powoduje on, że substancja czynna szybciej się wchłania a tym samym łatwo można przedawkować.
 • W czasie stosowania ibuprofenu nie można jeść ostrych potraw.
 • Leku nie należy popijać sokiem z cytrusów, gdyż jest on kwasem organicznym, zaś w połączeniu z ibuprofenem podrażnia ściany żołądka.
 • Nie mogą stosować go osoby uczulone na salicylany.
 • Przeciwwskazaniami są także: astma, a także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, problemy z wątrobą oraz nerkami.
 • Lek nie może być stosowany w ostatnich miesiącach ciąży.
 • Zmniejsza działanie leków na ciśnienie, cukrzycę czy depresję a także przeciwzakrzepowych.
 • Sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne.

6 comments on “Czy wiesz, w jaki sposób popularne leki przeciwbólowe niszczą twój organizm?

 1. Wciąż boli mnie głowa i zażywam leki. Nie mam wyjścia, nie znam innych sposobów. Owszem wiem że leki tego typu są groźne, ale co mam robić? Może znacie jakieś zioła które łagodzą ból głowy?

  1. Lilia – Bol glowy jezeli jest czesto spowodowany jest przez ciagle leki, krytykowanie siebie np. ze do niczego sie nie nadaje itp. Popracuj z przeszloscia, zwroc uwage jak rodzice sie do ciebie odzywali, odpusc im wybacz a zobaczysz jakie cuda to zdziala. Co do ziol to smaruj sobie delikatnie czolo olejkiem z drzewa herbacianego :) Pozdrawiam serdecznie!

  2. Też biorę lek przeciwbólowy, mianowicie paracetamol, gdy boli mnie głowa, ale pomagam sobie również masażem mięśni głowy i przyciskaniem jej w różnych miejscach, w tym przyciskaniem oczu (biologicznie jest to uzasadnione tym, że w całej głowie i też za oczami znajduje się nerw trójdzielny, który niesie informacje z głowy do mózgu, m. in. informacje bólowe). Jeśli ustawicznie boli Cię głowa, to przyjrzyj się czy to nie bierze się np. od pozycji, w jakiej śpisz. Nieodpowiednia pozycja ciała może powodować naciąganie się mięśni od szyi po głowę i w efekcie ich ból.

 2. Nie używam lekarstw od dawna ,u lekarza byłem jakieś 8 lat temu a ostatnią tabletkę na ból głowy wziąłem 1.5 miesiąca temu,kiedyś brałem raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.